teisipäev, 28. detsember 2010
Tegemised Eesti pinnal!
reede, 24. detsember 2010
ÜKE saarlastele

kolmapäev, 22. detsember 2010
Viimane treningnädal Keenias!
Eestisse tagasi reisimine algas pühapäeva hommikul kell 9. Soojenduseks 6h matatu sõitu Keenia päikese all. Edasi umbes tund kolistamist liinibussiga lennujaama. Seal ootasin umbes 10h lendu (ei tahtnud pimedas reisida). Öösel 3.40 siis lend Nairobi-Istanbul, sealt läks pooleteist tunni pärast lend juba Helsingisse. Lennujaamast sadama ja Supersatriga Tallinna, kuhu jõudsin esmaspäeva õhtul kell 20.00. Üsna väsitav!
Nüüd olen paar päeva siis Eesti oludega aklimatiseerunud ja hallis 1h kergeid jooksuotsi teinud+natuke ÜKE-t+palju muid asjaajamisi:)
teisipäev, 21. detsember 2010
Tule ÜKE-sse
Lisainfo: 56629890
Kõik on oodatud!
reede, 17. detsember 2010
Valge keenlase jätkuprojekt!

esmaspäev, 13. detsember 2010
Recovery week!
See nädal plaanis jälle tugevam treeningnädal ja pühapäeval hakkan juba Eesti poole sõitma!

Minu sponsor airok on ikka tegija, isegi Keenias käpp sees:)
neljapäev, 9. detsember 2010
Miks on Keenia jooksjad maailma parimad???

Keenia jooksjad domineerivad tiitlivõistluste kesk- ja pikkamaajooksu distantsidel, valitsevad nii krossi- kui ka tänavajooksudel triumfeerivad paljudel suurtel maratonidel. Miks see nii on? Püüan järgnevalt välja tuua faktorid, mis on selle ime taga.
TREENING- kõige alus on siiski väga tugev treening.
Enamus keenia jooksjaid viibib nn treeninglaagris u. 9-10 kuud aastas. Ümbruskonna jooksjad kogunevad keskustesse, kus on head tingimused (nt Iten). Jooksmine on nende elu ainus eesmärk ja nad on täis proffid. Samuti on selliseid „proffe“ väga palju, ainuüksi siin Itenis paari tuhande ligi.
Trenni tehakse palju ja kvaliteet on kõrge. Jooksjate treeningplaanid on sarnane ja ajalooliselt välja kujunenud. Enamus neist treenib 2* päevas- kell 6 hommikujooks (40-60 min- algab väga kergelt, lõpeb mõõdukalt), kell 10 põhitrenn ja kell 16 kerge sörk 40 min. Põhitrennidest: E, K ja R mõõdukad jooksud 60-70 min (algab kergelt ja jooksu käigus keritakse tempot). Üle 2-3 nädala asendatakse K või R mõõdukas jooks nn hill walkiga. 300-1000m mäkkejooksud u. 80% võimsusega, olenevatl lõigu pikkusest 10-20 korda. T ja N on fartleki päevad- maastikul 2min tugevalt, 1 min kergelt ja nii 20 korda. Ettevalmistusperioodi edenedes asendub fartlek lõigutrennidega staadionil. Laupäeva hommikul (tavaliselt kell 6 ja see on päeva ainuke trenn) joostakse pikk ots 1h30-2h (maratoonarid kasutavad palju 3 nädala süsteemi 30-35-38 km ja siis tsükli algusesse). Pühapäeval on täielik puhkepäev- kirikupäev (mõni üksik teeb siiski kerge 1h jooksu). Õhtune sörk on väga aeglane ja rahulik, isegi meie mõistes. Kuigi sel ajal on väga palav, teevad nad seda pikkades dressides, et rohkem higistada.
PUHKUS- samas on nad meistrid ka puhkamises. Peale võistlushooaega (või maratoni) puhatakse 2 nädalat kuni 2 kuud. Sel perioodil nad ei jookse, ega tegele muu spordiga.
Treeningnädala sees on neil pühapäev täielik puhkepäev (enamusel). Lisaks sellele osakavad nad hästi lebotada ka trennide vahepeal. Pikutavad, istuvad, kui kuskile liikuda on vaja, siis käivad väga aeglaselt- kogu energia on suunatud trennile. Samuti kehtib ütlus: „when tired, don´t push your body, there is always another day.“
TOIT- sisaldab palju süsivesikud, vähe rasva ja valke. Hommikuti tavaliselt Keenia tee (ohtra suhkruga) ja tavaline sai või chapati (rikkamad saavad peale määrida ka moosi ja mett). Lõunaks siis riis/kartul/spagetid/chapati koos herneste/ubade/maisiga. Õhtuti on ugali (nagu tihke mannapuder, ainult maisijahust) koos nn salatiga (kapsas või skuma wiki). Liha süüakse heal juhul 2 korda nädalas (lehm/lammas/kits/kana). Vahepalasid väga ei ole, kui siis ainult puuvili (rikkamad) või keenia tee. 99,9% neist ei kasuta mingeid toidulisandeid. Minu arvamuse kohaslt oleks parema toitumise juures tulemused veel paremad.
GRUPID- treenitakse gruppides. Hommikuti küllaltki suures 20-30 sportlast. Päevane põhitrenn tavaliselt väiksemates (10-15) ja õhtul sörgitakse üksi või 2-3kesi. Kindlasti aitab see arengule palju kaasa, kui keegi grupis pidevalt vajutab/hoiab tempot- ei ole nn mugavustsoonis kulgemist.

KÕRGMÄESTIK- sünnitakse, elatakse ja treenitakse kesk- ja kõrgmäestikus (Iten nt on 2400m üle merepinna). Kõrgmäestiku treening annab teatavasti vastupidavusalade sportlastele teatud eelised- suurem hapnikutarbimisvõime, kõrgem hemoglobiin.
AKUMULEERITUD MAHT- enne plaanipärase treeninguga tegelema hakkamist on nende elu jooksul kogunenud juba suur kogus aeroobseid kilomeetreid. Joostakse kooli ja tagasi, mängitakse joostes jne. 16-17 aastaseks saades on organism tõsiseks trenniks valmis.
JOOKSURAJAD- rasked (pidevalt ülesse ja alla)- see treenib väga hästi jooksuks vajalikku lihaskonda (mida jõusaalis ei saa) ja jooksu ökonoomsust. Samuti on rajad „jalasõbralikud“ ja pehmed (savi, saviliiv).
USK- kõik, kes treenimist alustavad usuvad, et jõuavad tippu. Usk iseendasse: nt kohtasin staadionil ühte jooksjat, kes oli Keenia mõistes väga nõrk (15 min 5000m), samas seal jooksus selle aasta NY maratoni kolmas (vist) mees. Vend ütles mulle: „Next year i will beat him!“
Suhtumine: kui minu sõber/tuttav/naabrimees sai lõi jooksus läbi,siis miks ei võiks minagi.
RAHA- enamuse jaoks väga suur motivaator. Paljude jaoks põhjus, miks üldse jooksmisega tegelema hakatakse. Üks lihtsamaid viise rikkaks saada, kuna tööd on raske leida.
TREENINGPÄEVIK- mis see veel on? Pea ükski keenlane ei pea treeningpäevikut. Trenni ei tehta selle pärast, et treeningpäevikus oleksid ilusad numbrid. Hindavad vormi oma tavapäraste treeningringide aegade põhjal.
GENEETIKA- minu arvates peab mingi väike osa olema ka geneetikas. Kuid selle osa ei saa üle tähtsustada.
KEHA- ideaalne keha jooksmiseks. Madal kaal ja rasvaprotsent. Pikad ja peenikesed jalad. Väike ja kerge kont. Väike, kuid vastupidav lihas.
Kindlasti on faktoreid veel. Mina olen seisukohal, et peamiselt on nende edu saladus väga kõva treening koos kaaslastega- kõrge kilometraaz, suur intensiivsus+kõik see kombineeritud kõrguse ja raskete treeningradadega. Arvan, et vähegi andekam valge mees suudaks ka samades tingimustes ja asjaoludes jõuda tippu!
Lisaks võite lugeda Toby Tannery raamatut MORE FIRE: How to run Kenyan Way.
Ootan kommentaare, küsimusi, arutelu!

teisipäev, 7. detsember 2010
Ups and downs

laupäev, 4. detsember 2010
Palju õnne!
Vanust nüüd kahe tosina jagu.
reede, 3. detsember 2010
November arvudes!
Kilometraaz: 661
krossid/kerged jooksud/taastavad jooksud: 589 km
tempojooksud: 39 km
lõigud (200; 300m mäkkejooksud; 1000; 2000): 25 km
rütmijooksud/sprint/fartleki spurdid (60- 100m): 8km
Ehk siis u. 89% aeroobses, 9% sega ja 2% annaeroobses reziimis.
Üsna ideaalne osakaal praegusel ettevalmistusetapil.
pühapäev, 28. november 2010
Train hard, win easy!

neljapäev, 25. november 2010
Iizi run with kenyans
Sellest nädalal olen ka paar korda käinud keenlastega hommikusel jooksul. Selle grupi hommikune ring on umbes 8,5 km, esimene pool valdavalt allamäge ja teine pool ülesse tagasi. Alustatakse väga rahulikult (isegi 6 min km) ja vaikselt hakatakse tempot kruvima. Teine pool on tempo juba päris hea ja lõpetatakse päris kiiresti (4.00 mäkke, 3.50 siledal umbes). 8,5 km tavaliselt 39-40 minutiga. Selline iizi run siis hommiku alustuseks:).
esmaspäev, 22. november 2010
Treeningutest
Uues korteris tunnen end mugavalt ja mingeid probleeme pole esinenud.


laupäev, 20. november 2010
I am going IN!
Väike risk muidugi on, kuna see ei ole nii turvaline kui praegune külalistemaja. Aga ma eriti ei pabista, kuna Iten tundub väga turvaline.
Niiet olete kõik oodatud soolaleivakale:)



kolmapäev, 17. november 2010
Keenia toitudest
Chapati- pannkoogi taoline asi, koosneb veest, jahust, suhkrust ja soolast. Ei ole nii pehme kui pannkook. Süüakse nii hommikuks kui ka teiste toitude kõrvale (nagu leiva eest).


Ndazi- kohalikud nn pirukad. Koosnevad samuti veest, jahust, suhkrust ja soolast. Seest tühjad, mina topin mett ja moosi nende sisse.

Tüüpiline lunasöök on tavaliselt riis/pasta/kartulipüree, lisandiks roheline salat (kapsas, porgand jne) ja herned/oad/mais. Lõunasöögil tavaliselt liha ei ole.

Tüüpiliseks õhtusöögiks on eelpool nimetatud ugali. Kui aga läheb paremini siis pakutakse ka kana ja kala.
Tilapia- kala mida nad püüavad jõest. Väga maitsev.

Jookide poole pealt on siin coca-colal monopol. Mahlad on kallid ja kohalikud neid ei joo (kallimad kui Eestis). Rahvusõlu on Tusker.
pühapäev, 14. november 2010
How is your training?
Turvalisus
Siin Itenis (umbes 6000 elanikuga küla) tunnen end küllaltki turvaliselt. Siiski, kui pimedaks läheb (kell 19.00), eriti enam välja ei kipu. Suuremates kohtades aga ei tasu pimeduse saabudes kindlasti väljas olla. Eriti Keenia pealinnas Nairobis, hüüdnimi Nairoberi.
Keenlane
Iga keenlane on ärimees ja igaühel on oma nn business. Kahjuks ei tea nad vist turumajanduse toimemehhanismidest väga palju, kuna pakkumine ületab kõvasti nõudlust. Enamus putkasid müüvad samu asju ja neid on palju. Mõni putka müüb päeva jooksul vb ainult paar asja. Aga mis neil muud ikka teha on, saavad vähemalt niigipalju, et kõht täis oleks. 90 % keenlastest on väga vaesed ja neil on toidu lauale saamisega probleeme, rääkimata muust. Vaesusest hoolimata on inimesed sõbralikud ja isegi rõõmsameelsed.
Lapsed
Käivad koolis või karjatavad loomi. Kui näevad valget inimest, siis kukuvad kisama muzungu (valge inimene vist tõlkes) ja jooksevad karjana kokku. Viisakamad küsivad How are you? Või tervitavad. Ülbemad aga küsivad give me my money:) Üldiselt lapsed tunduvad ka üsna rõõmsameelsed ja isegi kummi veeretamine on neile väga lõbu pakkuv tegevus. Kui aga lähed suurematesse linnadesse, siis näed tänavapildis lapsi, kellel kummiliimi tops käes ja laksu all olles kerjavad raha. Pole just parim vaatepilt.




Üsna korralik kohalik bensukas. Bensiini hind siin üsna kallis (arvestades üldisi sissetulekuid)- umbes 13 eeku liiter.
kolmapäev, 10. november 2010
Kodutöö lugejale
Kui sa selle harjutuse ilma puhkamata ära tegid, siis:
pühapäev, 7. november 2010
Rutiin!
7.00- Äratus ja kerge võimlemine
7.30- Hommikusöök
9.30-11.30- Hommikune treening
13.00- Lõuna
13.30-16.00 Kerge sliip, lebo või lähen kohalikele sõpradele külla
17.00-18.30 (E,K,R 16.00-19.00)- Õhtune treening
19.00- Õhtusöök
19.30-22.00 Vaatan filme, kolan netis, loen, lebotan
22.00- Tuttu
Treening
Nädal möödus plaanipäraselt ja tervis korras. Kilomeetreid kogunes 134. See nädal olid sees ka mõned intensiivsemad treeningud. Teisipäeval tegin 15*300m mäkkejookse, pausiks tagasi sörk. Ei olnud selline punnitamine vaid pigem püüdsin hea tehnikaga joosta. Reedel tegin 12 km fartleki, mille sees lühikesed spurdid. Laupäevane pikk ots 20 km. Neljapäev ja pühapäev ühe kerge treeninguga taastumispäevad. Teistel päevadel tavalised krossid ja õhtul taastavad jooksud+ÜKE.
Tasapisi olen ikka arenenud ja krosside keskmine tempo jääb 4.30-35 vahele ja taastav jooks 5 min kanti. Ega siin lihastel ja liigestel kerge pole, kuna kogu aeg pead ülesse ja alla turnima. See nädal ei olnud mäkke ronimine enam lihastele nii vastumeelne. Pigem on raske psühholoogiline moment, kui tead, et ees ootab ligi 1-1,5 km tõusu:)
Italianod
Minuga samas külalistemajas viibivad praegu ka 5 itaallast. Treener, 2 noort, paraolümpia pronks maratonis ja nende esinumber Andrea Lalli (Euroopa juunioride ja noorsoo meister krossijooksus, selle aasta EM 7. mees 10000m). Lalli loodab hea õnnestumise korral detsembris toimuvatel EM krossijooksus jõuda esikolmikusse. Normaalsed vennad, 3 neist räägivad enam-vähem inglise keelt ka. NB! Kui Mõõkkalajooksule normaalsed rahad taha saaks ei oleks mingi probleem, et Lalli võiks järgmine aasta Karala rannikul kohalikega mõõtu võtta. Nii et sõbrad hakkame aga raha koguma:)
Jerun
Jerun on hollandlane, kes on Keenias elanud juba mitmeid aastaid. Ta on füsioterapeaut ja samuti viib läbi üke trenne. Väidetavalt oli ta enne Aafrikasse tulekut Arsenali füsio olnud. Käisin kolmapäeval masaazis ja ta on ikka maailma tasemel. Tunnine sesioon maksab eesti rahas kõigest 160 eeku. Samas minu arvamuse kohaselt ta Indrek Tustiti vastu ta ei saa:)
ÜKE
Igal esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel viib Jerun läbi 2.15-2.30h ÜKE ja venituste kompleksi. Trenn algab venitustega alaseljale, puusadele ja jalgadele. Siis võetakse läbi erinevad lihasgrupid: selg, kõht, puusad ja jalad. Harjutused vahelduvad venitustega aga mingit lebotamist ei ole ja terve see aeg oled pidevalt tegevuses. Trenn lõppeb kergete jooksuharjutustega. Minu jaoks on praegu need üke trennid väga tähtsad, kuna pean tugevdama oma lihaseid, et uuele tasemele jõuda. Samas aitavad venitus- ja jooksuharjutused parandada tasakaalu minu jooksus ( praegu jooksen rohkem parema jala peal ja vasak viilib). Üheks laagri eesmärgiks on leida hea jooksutehnika, mis muudaks minu jooksu ökonoomsemaks ja sujuvamaks.
Kui keegi plaanib Keeniasse puhkama või treenima tulla võib julgelt minu poole pöörduda. Aitan nii palju kui oskan.


Loodan, et sellised 3 meetrisedi rajakaid jooksu ajal vastu ei tule. Tegelikult ei ole asi nii hull, see esimene uss, mida olen siin Keenias näinud.
esmaspäev, 1. november 2010
Esimene treeningnädal

kolmapäev, 27. oktoober 2010
Kõik on OK!
Elan korralikus, üsna euroopalikus, külalistemajas. Hinna ja kvaliteedi suhe on üsna hea siin. Maksan elamise ja 3 söögikorra eest pisut üle 13 dollari. Näiteks High Altitute Centeris (Lornah camp) maksab päev 30 euri. Samas saaksin üürida ka „korteri“, mille kuus maksaks 10 dollarit (vt pilti). Kohalikus restos maksab korralik söögikord umbes 1-2 dollarit. Siiani olin siin üksi, aga täna tulid 4 itaalia tippjooksjat ja treener ka siia. Nemad maksavad sama asja eest, mis mina 19 dollarit päev:) Hea diil! Aga seegi on nende jaoks väga odav.

Ilmad on siin praegu sellised 20-25 kraadised ja küllaltki pilvealused. Ideaalsed ilmad jooksmiseks. Õhtuti ja ööseti sajab üsna tihti. Samuti on pooltel õhtutel elekter ära olnud.
Jooksurajad on siin väga rasked. Tasast pinda on väga vähe. See eest on rajad väga jalasõbralikud (mingi saviliiv äkki või midagi sarnast) ja selle peal on väga mõnus joosta.
reede, 22. oktoober 2010
Welcome to Kenya!
Täna jalutasin niisama ringi, kokku üle 20 km. Tänane enesetunne oli isegi üllatavalt hea. Järgmised paar päeva kulgevad kindlasti veel jalutamise tähe all. Need, kes ei ole kõrgmäestikus treeninud ei saa võib-olla aru, miks siin algul rahulikult peab võtma. Kui aga teed nt 100m kiirenduse siis saad kohe aru, et organism ei ole veel tööks valmis.
Inimesed siin on väga sõbralikud ja võtava asju väga rahulikult. Olen siin leidnud juba paari päevaga mitmeid nn sõpru. Selge see, et enamus näeb valges inimeses vaid raha ja kasu.
Edu teile kõigile seal Eestis ja loodan, et seal ka normaalsed jooksuilmad oleksid!
teisipäev, 19. oktoober 2010
Keenia Demokraatlik Rahvavabariik - siit ma tulen!
Homme põrutan siis 2 kuuks Keeniasse puhke- ja virgestusreisile:) Marsuut: Tallinn-Helsingi-Istanbul-Nairobi-Eldoret-Ithen. Stardin homme kell 8.00 laevaga ja sealt edasi lennukiga. Kui kõik hästi läheb olen Itenis neljapäeva lõunaks. Laagri eesmärgiks on põhja ladumine kevadiseks maratoniks. Suuremat rõhku püüan pöörata jõu arendamisele. Kilometraazi väga ülesse ei aja. Esimene nädal teen lihtsalt matku ja jõuharjutusi. 2300m üle merepinna pole siiski naljaasi:) Samuti lõpetan alles kolmapäevast antibiootikumide kuuri. Püüan sealt ka internetti saada ja blogisse sissekandeid teha!
Laager saab teoks tänu minu headele sponsoritele: Airok, Texor, SV Torutööd ja Saaremaa Kultuurkapital. Suured tänud Mark ja Kalev!
Kui kõik hästi läheb olen jõuluks kodus tagasi.

Samuti arvati mind Maratontiim 2014 liikmeks. Küll kerge avansina, aga tahan järgmine aasta tõestada, et olen seda kohta väärt. Lisaks minule kuuluvad esialgu meeskonda: Kaupo Sasmin, Mario Mustasaar ja Taivo Püi. Tiimi eesmärgiks on Eesti maratonitiimi (3 liiget)osalemine (kvalifitseerumine) 2014 aasta Zürichi EM-ile maratonis. Mis seal ikka, teeme ära:)
neljapäev, 7. oktoober 2010
No palju õnne jälle!
kolmapäev, 29. september 2010
Algas uus ettevalmistus etapp!
Enne uut treeningperioodi tegin laupäeval ja pühapäeval kaasa 2 võistlust, et näha mis seis on peale puhkust. Laupäeval jooksin Saadjärve sügisjooksu- 16,5 km ja sain teise koha ajaga 55.57. Võitis Viljar Vallimäe. Jäin oma jooksuga isegi väga rahule ja suutsin pingutada küll. Viimased 3 km olid siiski üsna piin, aga väga ära ei kukkunud. Kartsin hullemat ja arvasin, et ei ole veel maratonist nii hästi taastunud.
Pühapäeval jooksin Salomoni sügisjooksu 16 km. Sain neljanda koha. Rada oli väga raske ja lihas oli laupäevasest pingutusest väsinud. Ei suutnud end liigutada. Aju käskis kehal joosta, aga keha millegipärast ei reageerinud:) Võitis Keio Kits. Sellest jooksust oli selgelt näha, et nn mägedes olen ma ikka väga nõrk. See on ka küllaltki arusaadav kuna enamus minu treeninguid on läbi viidud Saaremaa lauskmaal.
Eile sai Nõmmel korralikult 2h jooksuharjutusi Marguse ja Einari juhendamisel tehtud. Tänud neile!
Tulemused:
http://www.marss.ee/
http://www.atspordiklubi.ee/sygisjooks/pages/et/tulemused.php
laupäev, 25. september 2010
"Projekt valge keenlane"

teisipäev, 14. september 2010
Maraton ja edasised plaanid
kolmapäev, 8. september 2010
Mis seis on???

Riia maratoni start (2008)
pühapäev, 29. august 2010
Aeg jalg gaasipedaalilt võtta!

pühapäev, 22. august 2010
Muhu jooks
Meedias:
http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid⊂=4&act=1&pos=8
http://www.saartehaal.ee/index.php?content=artiklid⊂=15&artid=20903&sec=0
http://jooksuportaal.blogspot.com/2010_08_01_archive.html#3116150842149566829
neljapäev, 19. august 2010
Vahepealsed tegemised
Peale poolmaratoni fiaskot panin kohe Tallinnast Viljandi poole ajama ja tuju oli väga null. Veetsin Viljandis 3 väga mönusat ja huvitavat päeva. Minu võõrustajateks oli perekond Orav, suured-suured tänud neile. Pühapäeval jooksin Viiratsi kolme tamme jooksu-10 km. Enne starti sadas päris kõvasti ja rada oli kohati libe. Võtsin esimesed 5 km üpriski kergelt ja teine pool tegin tugevamini tööd (teine pool ligi 40 sekki kiirem, kuigi rajaprofiil oli ka lihtsam). Võitsin jooksu pea 50 sekundilise eduga (aeg 34.17) ja väga tühjaks end ei jooksunud (tahtsingi tugevat tempokrossi).
Tulemused:
http://www.viiratsi.ee/?id=1249
Pildi autor: Elmo Pärna
Esmaspäev ja teisipäev tegin kerged ja taastavad päevad. Eile tegin hea aeroobse jooksu. Läbisin puhtalt aeroobses reziimis 1 tunniga 15,5 km, mis näitab head aeroobset seisu. Järgmised paar nädalat hoian kilometraazi 130-140 kandis, kus võtmetrennideks pikad lõigud ja tempokrossid. Sel laupäeval plaanin kaasa teha Muhu jooksu (16,6 km) tempokrossina.
Olen enamus trenne teinud oma uute K-swiss jooksusussidega ja esmamuljed on väga head. Väga mugavad, kerged ja hingavad jalanõud. Julgen seda brändi ka teistel jooksumeestel proovida.
Suur töö on juba tehtud ja tuleb vaikselt lõtvust ja kergust leidma hakata!
laupäev, 14. august 2010
Tagasilöök!
Võtan nüüd paar päeva kergemalt ja maratoni ettevalmistus läheb edasi. Ei saa pead norgu lasta kuna tegelikult ei ole vormil häda midagi!
Käisin ka Jooksueksperdis oma jooksutehnikat analüüsimas, et selle järgi valida parim jalats minu jalale. Sain teada, et on vaja sisemise toestusega jalatsit. Samas toetas jooksuekspert mind uue K-Swiss jooksujalatsiga. Suured tänud Jooksueksperdi meeskonnale, kes mind minu jooksu teekonnal abistavad. Kui tahad ka ise testima minna, siis registreeru: http://www.jooksuekspert.ee/

esmaspäev, 9. august 2010
Karm nädal

Esmaspäev, teisipäev ja reede olid 60 min krossid (pulsil135-150)- tempoga 4.00-4.05 km. Neljapäeval ja pühapäeval kerged jooksud (50-70 min). Tähtsaimad trennid maratoni silmas pidades olid: kolmapäeval 34 km kross alla 4.00 km (pikim kross enne sügisest maratoni, nüüd enam üle 30 km otsi ei tee). Taastumine sellest läks päris hästi ja laupäeval olin valmis jooksma juba 3000m lõike maratoni tempos. Tegin esimesed jooksud uute maratoni sussidega- Nike Marathoner. Sain vasaku jala väikse varba villi, aga loodan et maratoni ajaks olen nad ilusasti sisse jooksnud. Käisin lõike jooksmas asfaldil, et jalg harjuks selle põrutusega, mis ta võistlustel saab (muidu jooksen siin Karalas ainult kruusateedel ja lihastele võib olla asfaldil jooksmine harjumatu). Jooksin 3km 10.39 (kergelt mäkke)-10.08-10.13-10.17+1000m 3.20ga. Enesetunne muutus treeningu käigus järjest paremaks. Tegin trenni 28 kraadises kuumuses. Oleks võib-olla võinud pisut rohkem tagasi hoida, aga pulss oli ok ja jõudsin viimasel lõigul max pulsiga annaeroobsele lävele. Igapäevaselt tegin teise trennina kerge või taastava jooksu 7-9 km.
Laupäeval siis plaanis kerge vormi kontroll- Eesti meistrivõistlused poolmaratonis. Midagi erilist veel endalt ei oota, aga normaalse ilmaga peaksin isiklikku rekordit parandama paari minutiga ikka. Eks näis, ei oska enda vormi praegu väga hästi hinnata kuna ei ole lasknud täielikku taastumist toimuda.
Lisaks sellele proovin veel enne poolmaratoni süsivesikute laadimist. Suurt effekti poolmaratoniks sellest ei saa, aga katsetan seda maratoni jaoks (et kindla peale välja minna). Pühapäest teisipäevani hoian süsivesikute ratsiooni toidus madalana (tühjaks laadimise faas) ja siis järgneb 3 päevane kõrge süsivesikute tarbimine (umbes 10 gr kg kohta ja süsivesikud peaksid moodustama 75-80% üldkaloraažist).
kolmapäev, 4. august 2010
Maratoni ettevalmistuse pikim kross tehtud

Anneli Sarapuu foto
Selle nädala esimese 3 päevaga olen jooksnud juba 95 km. Nüüd tuleb paar kergemat päeva vahele ja laupäeval 3 km lõigud maratoni tempos. Eks paistab kui kulutavaks tänane pikk trenn sai, loodan üsna kiirelt taastuda ja juba järgmine nädal poolmaratonis korraliku margi joosta. Kõik toimub selle nimel, et maraton korralikult välja tuleks. Vorm tundub hetkel hea ja loodetavasti suudan ennast nii palju taltsutada, et üle ei paneks.
esmaspäev, 2. august 2010
Mõõkkala jooks ja eelmine nädal
Eelmine treeningnädal oli mahu poolest kerge, kokku 100km. Esmaspäeval 14km tavalist jooksu. Teisipäeva hommikul Kuressaare staadionil 12 korda 400m lõigud üle 1 min pausi, peale igat nelja lõiku 5 min pausi, ajad 68-70 sekundi vahele. Kolmapäeval 12 km tavalist jooksu. Neljapäev täielik puhkus. Reedel kerge soojendus koos Paveliga. Laupäeval Mõõkkala jooks. Pühapäeval 12 km kergelt. Lisaks E,T,K,P teise trennina 7-9km taastavat/kerget jooksu.
Juuli treeningutega võin väga rahule jääda. Suutsin teha üsna palju mahtu ja samas ka kvaliteetseid treeninguid, kilomeetreid kogunes 628. Enesetunne on olnud trennides üldiselt hea ja tervis on korras püsinud. Olen vormi poolest sellises seisus, kus ma hetkel olla tahan!
esmaspäev, 26. juuli 2010
Tugev nädal
reede, 23. juuli 2010
Minu pulsid ja treeningtsoonid
Treeningtsoonid:
Taastav jooks- pulss alla 130 l/min
Kerge jooks- pulss 130-140 l/min
Tavaline kross- pulss 140-150 (155) l/min
Tempokross- pulss 160-170 (175) l/min
Pikad lõigud- pulss 165-180 l/min
Lühikesed lõigud- 180-190 l/min
80-85% treeningkilomeetritest jooksen pulsil alla aeroobset läve. Kõige rohkem kilomeetreid koguneb tavalise krossi ja kerge jooksu näol.
Praegusel perioodil teen 2 korda päevas trenni (põhiline maratoni valmistumise etapp käsil): hommikul tavaliselt 40 min taastavat või kerget jooksu. Õhtul teen põhitrenni 12-20 km krossid, tempokross või pikad lõigud. Üle paari nädala ka pikk kross.

esmaspäev, 19. juuli 2010
Eelmine treeningnädal
Nüüd siis veel üks tugevam treeningnädal ees ja peale seda tuleb kergem nädal, kus plaanis teha ka esimene võistlus üle pika aja. 31. juulil Karala Mõõkkalajooks, distants 4,8km. Kohal kogu Saaremaa jooksuparemik ja vanameister Pavel Loskutov isiklikult!

esmaspäev, 12. juuli 2010
2 kuud enne maratoni

reede, 9. juuli 2010
Seni joostud maratonid
2006- Rahvajooks-3h 05min- Minu debüütmaraton kujunes väga raskeks. Olin selleks ajaks jooksmisega tegelenud umbes aasta, aga treeningu suunitlus oli olnud põhiliselt keskmaa distantsidele. Mõtlesin, et mis see maraton siis ära pole. Räägiti küll, et tuleb väga rahulikult alustada aga mina panin ikka pundiga koos ajama, poole peale jõudsin kusagil 1h23ga. Aga juba 23-24 km hakkas päris raske ja varsti hakkasin ka jalutama. Peale 30km jalutasin juba üsna palju ja 5.00 tempo tundus väga kõva. Lubasin endale, et enam ei jookse kunaga aga paar päeva hiljem olid teised emotsioonid. Ühesõnaga sain oma esimesel maratonil kohe vitsad kätte
2007- Rahvajooks-2h 49min 57sek- Teist maratoni jooksin juba targemalt. Võtsin kohe alguses sisse 4.00 tempo km kohata ja kestsin sellega lõpuni ära. Olin selle tulemusega väga rahul kuna enne seda olin just põdenud bronhiiti. Treeningud olid selleks ajaks muutunud juba maratoni põhiseks ja treeneriks Harry Lemberg (enne teda Endel Tustit).
2008- Riia maraton-2h 37min 21sek- Selleks maratoniks olin saanud juba korralikult valmistuda ja jooksin küllaltki ühtlase jooksu. Poolmaratoni vaheaeg oli 1h18.30. Viimased 5km olid rasked kuna hakkas segama piste.
Peale seda suundusin sõjaväkke, kus ei saanud pool aastat korralikult trenni teha ja teine pool aastat kulus vormi taastamisele. 2009. aasta sügisese maratoni nurjas puukborrelioos (vorm oli selleks ajaks juba päris hea) ja 2010. aasta kevedine maraton jäi jooksmata päris tõsise puusa -ja seljavigastuse tõttu (siiani elu tõsiseim vigastus, mis venis ligi 2 kuu pikkuseks).
Järgmine maraton on plaanis joosta 12. septembril Tallinna sügisjooksul. Loodan loomulikult parandada märgatavalt oma praegust isiklikku. Ise arvan, et olen sügisel võimeline jooksma aja 2.26-2.28 vahele (kui saan korralikult treenida). Eks paistab siis!
kolmapäev, 7. juuli 2010
Tere kallid lugejad!
Neile, kes minust midagi ei tea teadmiseks siis, et olen pikamaajooksja, kelle eesmärgiks on pääseda Londoni OM 2012 aastal maratonis. Ise ma usun sellesse ja samuti on mul hea meel, et leidub ka inimesi, kes mind sellel teekonnal aitavad.